Company Logo

slide 1 slide 2 slide 3

Випадкове зображення

dscn3696.jpg

Статистика відвідувань

mod_jvcountermod_jvcountermod_jvcountermod_jvcountermod_jvcountermod_jvcountermod_jvcounter
146
109
816
2631
349821
192.168.0.146

Зараз на сайті

На сайті 12 гостей та немає учасників

Share

Історія Новохристофорівської сільської бібліотеки-філії КЗ "Новобузька ЦБС"

Новохристофорівська сільська бібліотека-філія КЗ "Новобузька ЦБС"

В далекому 1925 році  об’єднуючись в товариства по спільному обробітку землі, селяни Новохристофорівки принесли у спільний вжиток, крім тягової сили і реманенту, чотири букваря, такою була тяга неписемного люду до освіти, до книги. Адже до революції тут не було жодного, хто здобув би середню освіту, не кажучи про вищу, мав власну книгозбиральню.

Нині в Новохристофорівці є своя бібліотека і середня школа, будинок культури. Книга стала необхідним атрибутом сільського вжитку, майже кожна родина має власну бібліотеку, є читачем сільської бібліотеки.

В 1964р. – це дата утворення Новохристофорівської сільської бібліотеки, яка знаходилась в одній із кімнат сільської ради площею 16 кв.м.

Завжди привітно зустрічала читачів  найперша завідуюча бібліотеки        Марта Григорівна Москаленко, що присвятила Новохристофорівській бібліотеці 26 найкращих років свого життя.

У 1966р. в бібліотеці налічувалось 5865 екземплярів книг, обслуговувалось 677 читачів.

1967 рік ознаменувався значною подією - колгосп «Перемога» закінчив будівництво двоповерхового Будинку культури, де на другому поверсі розмістилась простора сільська бібліотека, що мала великий читацький зал, дитячий та юнацький абонементи,  абонемент для дорослих користувачів.

На фото Новохристофорівський
сільський будинок культури, (1970 р.)

 

Біля Новохристофорівського Будинку культури сплелись три стежки. Цілий день на них не припиняється рух . Вранці  трударі прямують до колгоспної контори, а ввечері , по вільній хвилині до бібліотеки бо знають, що там їх чекають щирі, розумні співрозмовники.

Далеко видно за вікном другого поверху, широкий обрій охоплює верхів’я черепичних і шиферних дахів, сплетіння телевізійних антен своїм синім поясом. А недалеко на стіні  полум’яніє вимпел. «Чим більше я читав, тим більше книги зближували мене зі світом, тим яскравішим, значнішим ставало для мене життя.» - говорив позолотою на червоному оксамиті слова видатного російського письменника Максима Рильського.

Широко відкриті двері читацького залу для дорослих. Тихо, гарно у цьому світі книг. Весь зал щиро заповнений сонячним теплом.

В залі,  де розмістився дитячий та юнацький абонементи  перед  очима розкривається багатство дитячої літератури. Художньо оформлені стенди «Твої помічники у виборі книг», «Подорож у країну знань», «Вони боролися за твоє щастя», «До інших планет». Охоче приходять діти до джерел мудрості.

Найактивнішими читачами бібліотеки були пенсіонери Микола Татаров та Іван Москаленко, комбайнер  Микола Шостаков, свинарка  Поліна Смаглій , колгоспниця Валентина Буткова, молодь села Людмила Цимбалюк , Микола Філатов, Микола Кукушкін,  Катерина Орлова, Яковлєва Ліда, Євгенія Ліпова, М.П. Миндра та багато інших.

Правління колгоспу «Перемога» на чолі з головою Г.І Криса разом з радою бібліотеки постійно дбали  про поповнення книжкового фонду та забезпеченням відповідним бібліотечним устаткуванням (стелажами, столами, стільцями) . Кожного кварталу виділялось 300-400 крб.

Бібліотека проводила голосні  читання, організовувала книжкові виставки та перегляди літератури, також вела краєзнавчу роботу. Було проведено тематичний вечір «Славне сторіччя нашого колгоспу», зустріч з першими організаторами колгоспу, з першими комсомольцями та «Вогник для товаришів».

В 1969 році бібліотека отримала звання «Бібліотека відмінної роботи», Марта Григорівна отримала за зайняте перше місце премію – телевізор. В 1975 році Новохристофорівська бібліотека отримала вимпел « Переможцю в  соціалістичному змаганні» і отримала грамоту від обласного правління культури.

Починаючи з 15 серпня 1975 р. у районі розпочалась централізація бібліотек в єдину бібліотечну систему. Новохристофорівська бібліотека ввійшла до складу Новобузької ЦБС, як бібліотека-філія. На момент централізації бібліотечний фонд становив 11377 екземплярів літератури.

А вже на кінець 1985 р. фонд значно збільшився,  налічував 16976 екземплярів літератури. Бібліотека на той час була основним культурним осередком на селі. Разом з Будинком культури директором якого був Іван Тимофійович Ніцак  проводилися тематичні вечори, проводи в Армію , нові обряди «Звіздини» - урочиста реєстрація новонароджених та шлюбу.

При Новохристофорівські бібліотеці були створені бібліотечні-пересувки, що здійснювали обслуговування населення у селах Лоцкіно, Чернігівка, Пархомівка, на полях та фермах колгоспу «Перемога».

З 1991 року в Новохристофорівській бібліотеці працює Дронь  Лариса Миколаївна, яка закінчила Миколаївське культурно- освітнє училище. Стаж роботи двадцять один рік.

 В основному на той час , в зв’язку з скрутним становищем в країні, література а основному надходила з обласного бібколектору і фонд бібліотеки становив  вже 12567екземплярів. Допомоги від спонсорів не було ніякої. У лютому 1997 року бібліотеки перевели на утримання колгоспів, сільських підприємств, в зв’язку з обмеженням фінансування та з метою збереження кадрів та матеріальних цінностей . Цьому є свідчення розпорядження Новобузької РДА від 7.021997 №48-р « Про передачу штатних одиниць сільського клубу та бібліотек на утримання господарств району».

Новохристофорівська бібліотека – філія  була  на утриманні ПОСП «Перемога» , яке очолив на той час Б.С.Романов. Богдан Степанович  полюбляв читати художню літературу і тому був постійним читачем бібліотеки. На правлінні господарство виділяло кошти на придбання літератури для створення в бібліотеці платних послуг. За допомогою них бібліотека поповнила свій фонд у 1991р. на 869 екземплярів літератури.

25 травня 2001 року на 21 сесії 23 скликання рішенням райради «Про розподіл коштів затверджених в бюджеті району на передачу, об’єктів соціальної  сфери до комунальної власності», тобто бібліотека знову повернулась до ЦБС.

На кінець 2005 року книжковий фонд становив 8968 екземплярів літератури.

Сучасна Новохристофорівська сільська бібліотека – філія як центр вивчення та збереження українських звичаїв та традицій,  стала справжнім центром популяризації книги, надійним помічником педагогів  у навчанні і вихованні учнів. Бібліотека користується попитом серед населення.

У бібліотеці діють два клуби :для дорослих «Берегиня» та для дітей «Зернятко».

На  сьогоднішній день фонд налічує 9451 екземплярів літератури, бібліотека обслуговує 500 користувачів.

Бібліотека активно співпрацює з сільською радою, школою, Будинком культури.

 

 Джерела інформації

Альбом спогадів датований  1970-1980 рр.

Бектеєва Т. Зліт переможців змагання/Т.Бектеєва// Вперед.- 1975.- 23 березня.

Лагунець С. Біля стелажів/С.Лагкнець// Вперед.-1969.-11 листопада.

Москаленко М. Безкоштовно, для загального користування/М.Москаленко//  Вперед.- 1982.- 5 жовтня.

Москаленко М.  Бібліотека і діти/М.Москаленко// Вперед.- 1976.-5 квітня

Книга сумарного обліку за 1987-2008 рік.

Розпорядження Новобузької РДА від 7. 02 1997 року  « Про передачу штатних одиниць сільського клубу та бібліотек на утримання господарств району»            

Автор матеріалу:

 

 завідуюча Новохристофорівською бібліотекою – філією Дронь Л.М     

Опитування

Як часто Ви відвідуєте бібліотеку?

Раз на рік - 19%
Раз на місяц - 17.2%
Раз на тиждень - 24.1%
Кожен день - 29.3%
Жодного разу - 10.3%

Total votes: 58

Відео про бібліотеку
Copyright ® 2012; Vyzer O.M.; E-mail: vyzer62@gmail.com